[Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Eliza Piotrowska, Agnieszka Frączek, Marcin Przewoźniak, Liliana Fabisińska, [>>] Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Joanna Krzyżanek, Maria Szarf, Anna Czerwińska-Rydel, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka] ; zilustrowała Eluta Kidacka ; [wstęp Małgorzata Swędrowska].
ZAWIERA:
Poczucie własnej wartości, czyli Lubię siebie / Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Agresja, czyli Nie daj się porwać lawinie / Eliza Piotrowska. Tolerancja, czyli Niezapokojona / Agnieszka Frączek. Zagrożenia w sieci, czyli Kim jestes krabie? / Marcin Przewoźniak. Uważność, czyli Pierwszy śnieg i pierwszy ból głowy / Liliana Fabisińska. Pasja, czyli Coś innego jest super / Anna Sójka. Chaos, czyli Jak zachować umiar / Maria Ewa Letki. Rywalizacja, czyli Rodzina Potulaków, planszówka i czerwony tekturowy telewizor / Joanna Krzyżanek. Manipulacja, czyli Kiedy powiedzieć "Nie" / Maria Szarf. Wysoka wrażliwość czyli Jak opanować drżenie palców / Anna Czerwińska-Rydel. Presja grupy, czyli Chwila prawdy / Anna Onichimowska. Nieśmiałość, czyli Jak powiększyć świat / Beata Ostrowicka.
ADRES WYD.:
Poznań : Centrum Edukacji Dziecięcej - Publicat, copyright 2021.
Dwunastu autorów napisało dwanaście opowiadań pełnych wyzwań. Wykorzystali swoją pisarską pasję i wrażliwość, by dzięki wyrazistym bohaterom i sytuacjom, których doświadczają, odpowiedzieć na pytanie, jak sobie z nimi dać radę.Współczesny świat stawia przed dziećmi wiele wyzwań, które wymagają wsparcia. Warto je poznać, by wiedzieć, jak pomóc w ich rozwiązywaniu. Czytajmy dzieciom tę książkę, zachęcając do rozmowy o sytuacjach, które mogą przytrafić się każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu, koleżankom i kolegom z klasy czy podwórka. Niech wyrosną na dorosłych, którzy potrafią sobie poradzić z każdą trudnością.W książce znajdziecie teksty o: tolerancji, nadużywaniu urządzeń elektronicznych, pasji, nieśmiałości, agresji, wysokiej wrażliwości, rywalizacji, uważności, presji grupy, manipulacji, poczuciu własnej wartości oraz zagrożeniach płynących z sieci.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Dwunastu autorów napisało dwanaście opowiadań pełnych emocji. Towarzyszyło im zadowolenie, gdy bohaterowie stawali się dokładnie tacy, jak chcieli. Złość, gdy zbyt długo nie mogli wpaść na dobry pomysł, i wiele innych uczuć. Dzieci skaczą z radości, pękają z dumy, onieśmiela je wstyd czy strach. Każda z doświadczonych emocji jest ważna! Wszystkie warto poznać i zrozumieć.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Tytuł oryginału: "Antigonī ". Tytuł oryginału: "Oidípous Týrannos ". Tytuł oryginału: "Oresteia ". Tytuł oryginału: "Promītheus desmōtīs ".
POZ/ODP:
przełożyli Kazimierz Morawski, Jan Kasprowicz ; opracowali Małgorzata Irger-Kobierska, Anna Popławska, [>>] Wojciech Rzehak ; ilustracje Jolanta Adamus Ludwikowska.
Tytuł według okładki. Na okładce: Opracowanie polecane przez nauczycieli i egzaminatorów; specjalna czcionka ułatwiająca szybkie czytanie. Na stronie tytułowej: [>>] Notatki na marginesie, szczegółowe opracowania, streszczenie. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W antropocenie nie ma biernych obserwatorówWszyscy jesteśmy uczestnikamiAntropocen to epoka, w której obecnie żyjemy i wywieramy przeogromny wpływ na naszą planetę. Nowa książka Johna Greena to zbiór fascynujących esejów pochodzących z nowatorskiego podcastu autora. Green od dawna analizuje różne aspekty życia na ziemi z człowiekiem w roli głównej, przyznając im oceny w pięciogwiazdkowej skali. Od klawiatury QWERTY i zachodów słońca do bernikli kanadyjskiej i Pingwinów z Madagaskaru. Te zabawne, wielowymiarowe minirecenzje obrazują sprzeczności, w jakie obfituje nasze życie. Jako gatunek mamy moc zbyt wielką, a jednocześnie niewystarczającą - ten paradoks stał się wyraźnie widoczny, kiedy zmierzyliśmy się z pandemią, która nas rozdzieliła i zbliżyła zarazem.John Green po raz kolejny udowadnia swój mistrzowski talent do opowiadania i porywa miłością do świata.
UWAGI:
Tekst na skrzydełkach. Tytuł oryginału: The anthropocene reviewed : essays on a human-centered planet.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
REZERWACJE:
CZY UWZGLĘDNIĆ PRZY WYDRUKU?
Biblioteka w StojadłachMARC21
Balsam dla duszy nauczyciela czyli Opowiadania, które otworzą serca nauczycieli i ukoją ich dusze
Tyt. oryg.: "Chicken soup for the teacher`s soul : stories to open the hearts and rekindle the spirits of educators,". "Opowiadania, które otworzą serca nauczycieli i ukoją ich dusze "
POZ/ODP:
zebr. i spisane przez Jacka Canfielda i Marka Victora Hansena ; przeł. Magdalena Hermanowska ; [współaut. Richard F. Abrahamson et al.].
Balsam dla duszy nauczyciela jest źródłem bezcennej wiedzy o potędze miłości, odwadze i zdobywaniu autorytetu. W tych opowieściach o nadziei i miłości, które nierozerwalnie splatają się z szarą rzeczywistością, rozpoznasz z pewnością siebie i swoich uczniów. Zrozumiesz, że kolejne wyzwania, jakie stawia przed Tobą ta praca, otwierają nowe możliwości, które pozwolą ci zmienić czyjeś życie.Opowieści z tomu Balsam dla duszy nauczyciela, napisane przez nauczycieli, pedagogów i byłych uczniów, pomogą ci zrozumieć zmagania, cierpienia, udręki i zwycięstwa, które stają się udziałem wszystkich wychowawców, oraz przypomną, że również i ty - podobnie jak wszyscy, którzy pracują z dziećmi - masz wielki wpływ na kształtowanie osobowości swoich uczniów.
UWAGI:
Tyt. okł. i grzb.: Balsam dla duszy nauczyciela. Nazwy współaut. na s. 409-421.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Tytuł oryginału: "Brüder Grimm, Kinder- und Hausmärchen, ".
POZ/ODP:
z rysunkami Carla Offterdingera, Alexandra Zicka i Paula Friedricha Meyerheima ; [teksty opracowano na [>>] podstawie tłumaczeń: Marcelego Tarnowskiego, Bolesława Londyńskiego oraz Zofii Kowerskiej].
Zebrany w jednym tomie obszerny wybór poezji i prozy Edwarda Stachury. Bohaterowie poszukujący prawdy i prawda szukająca form wyrazu. Zachwyt nad każdą chwilą obok przemijania i nostalgii. Cała jaskrawość życia i śmierci kultowego autora.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Rzecz, która nie przestaje zachwycać, to skromne piękno zadrukowanej strony. Książka wydaje się najbardziej ubogą ze sztuk. Fotografia, film, malarstwo, muzyka dysponują nieskończenie bardziej sugestywnymi środkami przedstawiania świata. A literatura? Czarne znaczki na papierze. Ale kiedy wpuścić je w nasze umysły, potrafią tam dokonać cudów. Pracują w naszych głowach najskuteczniej i najciekawiej ze wszystkich znaków, jakimi opisujemy świat - przekonuje w nowym tomie esejów Ryszard Koziołek. Odkrywa w nim przed czytelnikami transformującą moc literatury, która pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo.Ta polityczna moc literatury - budowanie wspólnoty, otwieranie przestrzeni dyskusji, łączenie doświadczeń - jest dla niego równie ważna, jak jej działanie na wyobraźnię. Na nowo więc opowiada nam o tym, na czym polega kunszt powieściowy Tokarczuk i Pilcha, dlaczego Harry Potter pozwala nam wrócić do dzieciństwa i napełnić świat zasadami moralnymi, a wreszcie jak za pomocą literatury rozmawiać o tym, co politycznie niepoprawne.
UWAGI:
Zawiera zmienione lub rozszerzone wersje tekstów opublikowanych w latach 2011-2022. Bibliografia przy rozdziałach.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni