Do czego doprowadzić mogą głód i ciężka praca? I kiedy wyzysk staje się nie do zniesienia? W swojej najnowszej książce Michał Rauszer odpowiada na te i inne pytania, a także analizuje historyczny fenomen buntów chłopskich. Wykorzystując interdyscyplinarne narzędzia, przygląda się wybuchającym w całej Europie antyfeudalnym wojnom chłopskim i dziewiętnastowiecznej rabacji galicyjskiej.Rauszer nie rozpatruje tych wydarzeń w kategoriach spontanicznych czy zorganizowanych wystąpień politycznych, nie ogranicza się również do stworzenia kroniki walki klasowej. Bunty chłopskie okazują się bowiem jednym z kluczowych procesów konstruowania kultury oporu, która w swoich zróżnicowanych i determinowanych historycznie przejawach może być inspirująca także dzisiaj.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000728 od dnia:2021-01-07 Wypożyczona, do dnia: 2021-02-08
Na okł.: Specjalna czcionka ułatwiająca szybkie czytanie ; opracowanie polecane przez nauczycieli i egzaminatorów. U góry okł.: Opracowanie polecane przez nauczycieli i egzaminatorów. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
ERICH VON DÄNIKEN od wielu lat głosi i udowadnia tezę, że naszą planetę odwiedziły kiedyś pozaziemskie istoty, które nawiązały kontakt z ludźmi i wpłynęły na dalszy rozwój ludzkości. Z naukowych badań wyciąga niezwykłe wnioski i stawia pytania, jakich nikt nie ośmielił się zadać. - W Anatolii odkryto monumentalne budowle o 6000 lat starsze od piramid w Gizie. Zbudowano je z bloków kamiennych ważących po 50 ton. W jaki sposób ludzie z epoki kamiennej tego dokonali? - Niedaleko Belgradu odkryto kulę kamienną, na której z ogromną precyzją wygrawerowano gwiazdozbiory z epoki kamiennej. Po co? - Dlaczego na wielu prehistorycznych wizerunkach ludzkie postacie przypominają kosmonautów? - W jednym z przekazów historycznych Indian Mapucze mowa jest o dwóch istotach, które ostrzegły szczep przed wielką powodzią. Potem udały się do "wielkiej góry, stojącej na czterech nogach", która zaczęła się poruszać i emitować błyski. Czy to był statek kosmiczny? Ciekawość zakazana! przynosi nowe dowody słuszności tezy Dänikena. Wraz ze znakomitymi naukowcami, takimi jak profesor Navia, Peter Fiebag, Reinhard Habeck czy Hartwig Hausdorf, autor prezentuje nowe odkrycia, które po raz kolejny dowodzą jednego: przebieg najdawniejszych dziejów ludzkości jest przedstawiany w sposób fałszywy!
UWAGI:
Na okładce podtytuł: pytania, znaleziska, fakty. Bibliografia, netografia na stronach 409-[427].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Zawsze w cieniu. Zawsze potrzebni. Wreszcie docenieni. Kapelani Powstania Warszawskiego.Gdy kapituluje Starówka, żal za grzechy i rozgrzeszenie stają się cenniejsze niż życie. Generał Antoni Chruściel "Monter" "poleca wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i wieczornych". Wśród ruin nie milkną nabożeństwa. W pierwszą niedzielę Powstania na Powiślu mszę celebruje kapelan oddziału "Konrad".Kapelani Powstania. Było ich około stu pięćdziesięciu. Czterdziestu zginęło w czasie sześćdziesięciu trzech dni walk. Pierwszym, który poległ tuż po rozpoczęciu Godziny "W", był ksiądz Tadeusz Burzyński; dziś jest kandydatem na ołtarze. Dominikanina Michała Czartoryskiego i pallotyna Józefa Stanka beatyfikował Jan Paweł II. Jan Zieja wciąż zawstydza ewangeliczną prostotą życia. Wszyscy dopiero dziś odzyskują miano bohaterów.Stanisław Zasada stworzył porywające portrety dziesięciu kapelanów Powstania Warszawskiego, księży, którzy towarzyszyli powstańcom roku 1944 i sami walczyli. Ich życiorysy są dowodem na to, jak potężna jest siła Ducha. Nawet w obliczu klęski."Pisząc o ludziach walczących w Powstaniu Warszawskim, zbyt nachalnie eksponujemy ich heroizm. Chętnie podejmujemy spory o sens Powstania, zderzając romantyczne, desperackie wołanie o nadzieję w beznadziejności z chłodnym racjonalizmem Jasienicy lub Cata-Mackiewicza. Ta książka nie jest o populistycznej chwale bohaterów ani o namiętnych sporach o polityczny, historyczny, militarny sens walki, ale o zwyczajnie rozumianej obywatelskiej i kapłańskiej powinności wobec wspólnoty."dr Marek Lasota, historyk, dyr. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie"Poruszająca historia tych, którzy dodawali odwagi i nadziei setkom tysięcy warszawiaków."Kamil Janicki, historyk, autor, red. nacz. portalu CiekawostkiHistoryczne.pl
UWAGI:
Tytuł okładkowy: Duch `44. Na wyklejce mapa: Warszawa w 1944 r. i dziś. Dotyczy m.in. księży zakonnych mających związki z Rzeszowszczyzną: ojca Michała [>>] Czartoryskiego i ojca Medarda Parysza. Bibliografia na stronach 229-[230].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Kamila Juśkiewicz, Andrzej Marek Nowik, Jagna Sekular.
ADRES WYD.:
Kuflew ; Mrozy : Mińsk Mazowiecki : [Cegłów] : Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II : współpraca Gmina Mrozy ; Muzeum Ziemi Mińskiej : Lokalna Grupa Działania Ziemi Mińskiej ; Gmina Cegłów, 2018.
Beata Kenig ; [konsultacja naukowa prof. dr hab. Grzegorz Karwasz (UMK), dr Jarosław Baranowski, mgr [>>] Paulina Dudek (ADE w Jabłonnie), mgr Jola Jaros (Szkoła Milenium w Legionowie), mgr Agnieszka Rusin (Politechnika Warszawska), mgr Ada Kobylińska, Artur Szulc, Sebastian Didek].